Na PřF promovali zahraniční studenti programu GLODEP

Fotogalerie: Šárka Chovancová
Středa 3. červenec 2019, 12:00 – Text: Šárka Chovancová

Sedmnáct absolventů dvouletého magisterského programu International Development Studies (Mezinárodní rozvojová studia) - GLODEP promovalo v aule přírodovědecké fakulty. Studijní program realizuje Univerzita Palackého ve spolupráci se zahraničními univerzitami.

„Zisk magisterského titulu považuji za významný krok v mém životě. Důležitá pro mě byla také možnost sdílení, jak je na tom moje země, co se týče demokracie. Chci se vrátit ke svému předchozímu zaměstnání (disaster preparedness manager), kde jsem byl zodpovědný za prevenci, provádění analýz a posouzení katastrof v úřadu ugandského premiéra. Chci využít svých znalostí, které jsem získal. Pokud se to nepodaří, budu hledat jiné možnosti na základě předchozích zkušeností, abych si vylepšil svou pracovní pozici,“ nastínil Raymond Kirungi z Ugandy.

Studijní program GLODEP nabízí studentům možnost vzdělávat se na třech evropských univerzitách, které realizují programy v oblasti rozvojových studií a rozvojové ekonomie. Kromě Univerzity Palackého se jedná o francouzskou University of Clermont Auvergne a italskou University of Pavia. Cílem programu je připravit studenty v oblasti rozvojových politik, do spolupráce jsou zapojeny i mimoevropské univerzity.

Práci v mezinárodní organizaci nebo neziskové organizaci (NGO) bude hledat Romina Palacios z Ekvádoru. „V GLODEPu jsme se naučili mnoho kvantitativních technik, které jsou důležité, aby člověk mohl sledovat a analyzovat rozvojové programy. Líbilo by se mi pracovat v oblasti lidských práv, dobrého vládnutí nebo demokracie či v oblasti životního prostředí. Budu hledat po celém světě a chci si vybrat tu nejlepší nabídku.“

Promocí Mezinárodních rozvojových studií na přírodovědecké fakultě se zúčastnili i profesor Jean Francois Brun a profesorka Maria Sassi z partnerských univerzit ve Francii a Itálii, kteří byli přítomni i na státních závěrečných zkouškách a na obhajobách diplomových prací.

„Jsme rádi, že jsme tyto vážené hosty mohli v Olomouci přivítat, na promocích zazněly jejich proslovy i hymny obou zemí. Vzhledem k tomu, že téměř všichni studenti byli ze vzdálenějších míst, například z Bhútánu, Pákistánu, Ugandy a dalších zemí, bylo těžké pozvat nejbližší rodinu. Tento okamžik byl ale pro všechny studenty velmi důležitý,“ uvedl Miroslav Syrovátka, ředitel konsorcia tří univerzit z katedry rozvojových a environmentálních studií PřF UP.