Univerzita Palackého poskočila v žebříčku Nature Index

Ilustrační foto: archiv RCPTM
Pátek 26. červenec 2019, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Univerzita Palackého si polepšila v mezinárodním žebříčku vysokých škol a výzkumných institucí Nature Index, který hodnotí jejich publikační výkonnost v oblasti přírodních věd. Díky výsledkům v loňském roce meziročně získala o 6,3 procentního bodu více a v Evropě se posunula z 251. na 237. pozici. Co do počtu článků zaujala 189. místo, nejvíce publikací pocházelo z oblasti fyzikálních věd.

Žebříček sestavuje vydavatelství Springer Nature na základě publikačního výkonu v 82 nejprestižnějších časopisech zařazených v databázi Web of Science. Jedná se tedy o malou, ale vysoce citovanou část z celkového počtu publikací v přírodních vědách. Pořadí se určuje ve čtyřech vědních disciplínách – chemie, fyzikální vědy, vědy o Zemi a vědy o živé přírodě. Výstupy nejsou normovány podle velikosti institucí.

„Univerzita Palackého v současné době patří k pěti nejvýznamnějším výzkumným univerzitám v zemi. Podporou vědy a výzkumu, důrazem na kvalitu a masivní internacionalizací dosahujeme nejen vzestupu v globálních žebříčcích, ale zároveň tak plníme základní strategický cíl, který si vedení univerzity stanovilo – zajistit UP místo v elitním klubu výzkumných univerzit. Proto mě těší, že i naše výsledky v rámci poměrně nedávno vzniklého žebříčku Nature Index prokázaly kvalitu našich publikačních výstupů a potvrdily naši pozici mezi nejlepšími výzkumnými institucemi v zemi,“ komentoval výsledky rektor Jaroslav Miller. Zdůraznil také, že v případě tohoto žebříčku se jedná o výběr jen těch nejkvalitnějších výstupů ze zhruba jednoho procenta všech přírodovědeckých časopisů zahrnutých ve Web of Science, které prošly tím nejnáročnějším recenzním řízením.

Největší produkcí vysoce citovaných prací publikovaných v prestižních časopisech se v loňském roce mohli na Univerzitě Palackého pochlubit zástupci fyzikálních věd (62). Následovaly práce z oborů chemie (16), věd o živé přírodě (10) a věd o Zemi (4).

V žebříčku bylo hodnoceno 4800 institucí. Česká republika se v něm celkově umístila stejně jako loni na 26. místě (v Evropě 15. místo), oproti předchozímu roku si ale o 3,6 procentního bodu pohoršila. Mezi TOP 500 jsou Akademie věd ČR a Univerzita Karlova. Univerzitu Palackého předstihla z tuzemských vysokých škol ještě Masarykova univerzita. Více informací najdete zde.