Na výzkum přeshraničních vazeb v oblastech pracovního trhu, nemovitostí, dopravních toků a mobility se za pomocí inovativních datových zdrojů zaměří projekt BorderData, na které od začátku července spolupracují Katedra geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci a Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg.
Projekt si klade za cíl překonat omezení tradičních statistických metod využitím nových moderních datových zdrojů a analytických postupů. Mezi tyto zdroje patří analýza dat ze sociálních médií, web scraping v oblasti realitního trhu a využití lokačních dat od mobilních operátorů a z trackingu automobilů.
„I přesto, že jak na německé, tak i na české straně máme poměrně kvalitní statistická data, tak v mnoha ohledech to prostě nestačí. Naším cílem je jít za limity existujících oficiálních statistik a prozkoumat potenciál netradičních zdrojů dat pro účely přeshraniční spolupráce,“ říká hlavní řešitel projektu Vít Pászto.
Mezinárodní projektový tým plánuje provést případové studie, na jejichž základě vytvoří metodologii pro zlepšení prostorového monitorování geografických jevů a procesů v regionálním rozvoji. Získané výsledky budou publikovány v odborných článcích a měly by přinést užitek místním zainteresovaným stranám a pomoci k širší mezinárodní výzkumné spolupráci.
„Spolupráce s německými kolegy má velmi zajímavou dynamiku, protože již teď jsme byli úspěšní s jiným společným projektem. V širším konsorciu se nám podařilo získat poměrně prestižní zakázku v rámci celoevropských ESPON výzev,“ uzavírá Vít Pászto.
Na řešení projektu BoarderData (LUABA24029) byla poskytnuta podpora v rámci programu INTER-EXCELLENCE financovaného z prostředků Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Více se o projektu dozvíte zde.