Univerzita jako lídr společenské odpovědnosti. Získala cenu hejtmana

Foto: Olomoucký kraj
Středa 9. listopad 2022, 10:00 – Text: Ivana Pustějovská

Univerzita Palackého získala Cenu hejtmana Olomouckého kraje za společenskou odpovědnost. Škola zvítězila v kategorii organizace veřejného sektoru. Hejtmanství toto ocenění uděluje institucím, obcím a firmám, které se nad rámec běžných povinností aktivně věnují různým ekologickým a sociálním aktivitám a svým férovým jednáním zlepšují život v regionu.

Univerzita se v regionu dlouhodobě angažuje při plnění své tzv. třetí role, tedy práce ve prospěch společnosti. Podílí se na řadě aktivit, ať už jde o různé přednášky, besedy, vzdělávací cykly pro veřejnost a podobně. Viditelné jsou i dobrovolnické aktivity jejích studentů a zaměstnanců, v poslední době spojené s velkou pomocí ukrajinským uprchlíkům. Škola se rovněž hlásí k odpovědnému udržitelnému chování.

„Důraz na třetí roli vysoké školy patří v posledních letech k našim hlavním prioritám. Realizaci aktivit v oblasti společenské odpovědnosti a udržitelného rozvoje jsme zahrnuli mezi hlavní priority Strategického záměru vzdělávací a tvůrčí činnosti Univerzity Palackého v Olomouci na období 2021+. Univerzita zpracovala také strategii udržitelného rozvoje a aktuálně pracujeme na koncepci společenské odpovědnosti,“ uvedl Michal Malacka, prorektor pro strategii a vnější vztahy.

Cena hejtmana přitom není prvním oceněním tohoto typu, které škola získala. V roce 2019 putovala na Hanou dokonce Národní cena České republiky za společenskou odpovědnost. Olomoucká univerzita obsadila v kategorii velká a střední organizace veřejného sektoru dělené první místo (psali jsme zde). Pro její získání musela škola podstoupit náročnou externí evaluaci Ministerstva průmyslu a obchodu. Výsledkem byla nejen prestižní cena, ale i řada zajímavých a důležitých doporučení, které mohla škola v budoucnu využít.

A právě srovnání toho, odkud a kam se univerzita od roku 2019 v oblasti společenské odpovědnosti posunula, byl jeden z cílů, do něhož se tým pod koordinací Hany Marešové pustil. „V současné době pracujeme na oddělení strategie a kvality ve spolupráci s úsekem pro udržitelnou UP na zpracování koncepce společenské odpovědnosti. V rámci její přípravy jsme opět chtěli provést komplexní analýzu aktuálních činností, vyhodnotit zapracování připomínek z evaluace v roce 2019 a také zhodnotit, kam posunulo univerzitu náročné dvouleté období pandemie covidu-19,“ říká Hana Marešová, podle které bylo podstatným důvodem, proč se přihlásit do krajské soutěže, i ocenění a zviditelnění práce aktivních studentů a zaměstnanců. „Vážíme si jich, protože dokážou při náročném studiu, výuce či vědecké práci vyšetřit čas i na aktivity prospěšné širší komunitě, regionálním potřebám a udržitelnému myšlení a chování. Za to jim patří poděkování a právem náleží toto krásné umístění,“ řekla Hana Marešová, vedoucí oddělení strategie a kvality UP.