Univerzita Palackého mezi nejlepšími světovými univerzitami

Ilustrační foto: Vojtěch Duda
Úterý 16. květen 2023, 15:50 – Text: Michaela Janků

Univerzita Palackého se i v letošním roce objevila v mezinárodním hodnocení The Center for World University Rankings (CWUR) 2023, ve kterém se umisťuje pravidelně již od roku 2014, kdy bylo poprvé do žebříčku zařazeno více než 100 univerzit. Při prvním hodnocení v roce 2014 se olomoucká univerzita umístila na 804. místě a od té doby již pod tuto pozici neklesla. Naopak se v drží v TOP 600. Nejinak je tomu i v letošním vydání, ve kterém mezi více než 20 tisíci hodnocenými univerzitami obsadila 591. pozici, a patří tak i nadále mezi 2,9 % nejlepších vysokých škol na světě a mezi TOP 3 české univerzity. Ve výzkumném hodnocení pak dosáhla ještě o 42 pozic lepšího umístění.

Přestože si Univerzita Palackého v celkovém hodnocení o 25 míst pohoršila, stále je dle mezinárodního hodnocení CWUR 2023 třetí nejlepší českou univerzitou z jedenácti zařazených. Prvenství drží již tradičně Univerzita Karlova, následovaná Masarykovou univerzitou. TOP 3 uzavírá právě olomoucká univerzita a na 4. místě figuruje České vysoké učení technické. Právě tyto čtyři české univerzity jsou jediné, které se nacházejí v první tisícovce.

Udržení Univerzity Palackého v TOP 600 je důležité i s ohledem na to, že v letošním vydání bylo hodnoceno o téměř 750 univerzit více. Tento fakt potvrzuje také to, že v současné době žebříčky každoročně hodnotí nové a nové univerzity a pouhé přešlapování na místě již k udržení pozic nestačí.

„Aby si Univerzita Palackého zachovala svou pozici nejen mezi českými univerzitami, ale dokázala držet krok i napříč celosvětovým spektrem, je zapotřebí implementovat strategická opatření nejen na úrovni univerzity jako takové, ale především také v součinnosti s jednotlivými fakultami. Nastavení prioritních cílů, klíčových oblastí a jednotlivých opatření je promítnuto do dokončované strategie Univerzity Palackého v oblasti mezinárodních žebříčků vysokých škol a právě u její implementace je výše zmíněná součinnost velmi důležitá a patří za ni všem pracovníkům UP, kteří se na přípravě podíleli, poděkování,“ uvedl ke zveřejněným výsledkům Michal Malacka, prorektor pro strategii a vnější vztahy.

Světovou univerzitní jedničkou je podle The Center for World University Rankings (CWUR) 2023 opět Harvard University, následovaná stejně jako před rokem Massachusetts Institute of Technology a Stanford University.

Kompletní výsledky jsou dostupné zde.