Zástupci Aurory jednali v Amsterdamu o perspektivách spolupráce v univerzitní alianci

Foto: Aliance Aurora
Středa 4. leden 2023, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

O dalších možnostech a perspektivách spolupráce v oblasti vysokého školství jednali v závěru loňského roku členové evropské univerzitní aliance Aurora, jejíž součástí je i Univerzita Palackého. Hostitelem dvoudenního setkání byla Vrije Universiteit Amsterdam. Naši univerzitu na jednání partnerských škol zastupovali rektor Martin Procházka a Selma Porobić, institucionální koordinátorka Aurory za UP.

Program jednání v Nizozemsku zahrnoval řadu jednání a setkání zástupců jednotlivých univerzit a orgánů aliance. Generální rada rektorů mimo jiné řešila možnosti dalšího financování aliance a odsouhlasila návrh, který bude v lednu zaslán Evropské komisi v rámci výzvy Evropských univerzit. Pokud bude přijat, měl by zajistit aktivní účast Univerzity Palackého a partnerů v ambiciozním projektu Evropských univerzitních aliancí i v následujících letech. „Věřím, že Evropská komise předložený návrh schválí a my budeme moci nejen pokračovat v již započaté spolupráci, ale také tyto vztahy nadále rozvíjet, aby z nich mohly profitovat naše školy, a především naše studentky a studenti,“ uvedl rektor UP Martin Procházka.

Jak dodal, důkazem ocenění dosavadní aktivní role Univerzity Palackého, která do Aurory vstoupila v roce 2020, je i úspěch z loňského roku. Na jarním setkání univerzit v Innsbrucku totiž Univerzita Palackého proměnila své dosavadní přidružené členství v plnohodnotné a stala se členem globálního univerzitního konsorcia Aurora Network. To jí přináší možnost podílet se na rozhodování a užší spolupráci v rámci této univerzitní sítě. Aurora Network se zaměřuje na naplňování globálního poslání Aurory, které přesahuje hranice Evropy a iniciativy evropských univerzit. Zabývá se především mezinárodní pomocí a spoluprací s mimoevropskými partnery, a to hlavně v oblasti vzdělávání a výzkumu. (Podrobně jsme psali zde.)

O možnostech propojení a využití Aurora Network s prostředky Evropskou unií financovanou aliancí Aurora pak zvlášť jednala Rada rektorů, vrcholný rozhodovací orgán Aurory, který tvoří čtyři vybraní rektoři, včetně rektora UP. „Shodli jsme se na tom, že Aurora Network má velkou přidanou hodnotu jako platforma pro další spolupráci našich univerzit v oblasti výzkumu a jeho hodnocení, jakož i pro globální dosah mimo EU,“ doplnil Martin Procházka.